Zasady usuwania drzew z ogrodów działkowych (art. 16 ustawy o ROD), ustawa z 16.04.2004 o ochronie przyrody. Bezwzględnie wymagane jest uzyskanie zgody Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Opola.
Budowa altan i innych obiektów na działkach zgodnie z znowelizowanym Prawem Budowlanym i zapisami nowej ustawy o ROD.
Od 1 lipca 2013 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady usuwania śmieci, w tym z terenów ogrodów działkowych. Związane jest to z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 1 stycznia 2012r. Zmianę przepisów nakazała Unia Europejska, po to, by zwiększyć odsetek odpadów, które będą przeznaczone do recyklingu. Uchwała Rady Miasta Opola Nr XXXI/571/16 z dnia 29.09.2016r w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Opola i zmiana Uchwała nr XLIV/850/17 z dnia 29.06.2017r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Opola oraz informacje na stronie:
Art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach mówi, że dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.
Jeszcze do niedawna prawo pozwalało na to, żeby spalać części organiczne czyli gałęzie i liście pod warunkiem, że nie powodowało to nadmiernej emisji dymu i nie utrudniało życia sąsiadom. Jednak prawo się zmieniło. Od 2013 r. na gminę nałożono obowiązek selektywnej zbiórki odpadów, nawet odpadów zielonych. Zatem działkowcy oraz właściciele nieruchomości, przy których znajdują się ogródki mają dwie opcje do wyboru: albo kompostować, albo oddawać odpady do Zakładu Utylizacji Odpadów.
Zakaz został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, 888, 1238) , która zabrania takich praktyk po uruchomieniu na terenie miasta ogólnodostępnej kompostowni (a taką nasze miasto posiada) oraz po wdrożeniu systemu odbioru od mieszkańców tzw. odpadów zielonych. Według ustawy odpady zielone to odpady komunalne stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy, a także z targowisk, z wyłączeniem odpadów z czyszczenia ulic i placów.
Jak się pozbyć odpadów zielonych? Najprostszym sposobem jest indywidualny kompostownik, który później można ponownie wykorzystać. Nie każdy chce jednak w swoim ogródku posiadać kompost. Wtedy pozostaje nam oddanie odpadów do Zakładu Utylizacji Odpadów.
Pamiętajmy, że w Opolu obowiązuje selektywna zbiórka odpadów. Straż Miejska może ukarać nas mandatem do 500,00 zł.