Działkowcem może zostać osoba pełnoletnia, posiadająca miejsce zamieszkania w Opolu lub najbliższej okolicy.
Zgodnie z ustawą przydziału działki na podstawie umowy dzierżawy lub umowy przeniesienia praw do działki dokonuje Zarząd Stowarzyszenia.
W ogrodzie nie ma wolnych nieużytkowanych działek będących w dyspozycji Zarządu Stowarzyszenia. W obrocie pojawiają się działki od obecnych użytkowników w następujących sytuacjach:
- rezygnacja z użytkowania działki
- śmierć działkowca lub choroba uniemożliwiająca pracę na działce,
- odstąpienie praw użytkownika działki na rzecz członka rodziny,
- odstąpienie praw na rzecz osoby obcej,
- pozbawienie prawa użytkowania działki przez Zarząd na podstawie ustawy i statutu z powodu nieprzestrzegania obowiązków działkowca.
Zasady przydziału działki
w Ogrodzie Stowarzyszenia „Nowa Wieś Królewska” w Opolu
Osoba ubiegająca się o prawo użytkowania działki w ogrodzie musi spełnić następujące warunki:
- jest pełnoletnią osobą fizyczną, która jest w stanie samodzielnie zajmować się działką tj. uprawą roślin, pielęgnacją, zagospodarowaniem, oraz ochroną przed chwastami, chorobami i szkodnikami itp.
- wnieść obowiązujące w ogrodzie opłaty tj. opłatę inwestycyjną, opłatę ogrodową i inne na podstawie uchwały Walnego Zebranie członków Stowarzyszenia.
- osoba ubiegająca się o prawo użytkowania działki może być członkiem stowarzyszenia. W tym celu składa w Zarządzie - deklarację członkowską.
Kandydat na działkowicza przejmujący działkę na podstawie umowy przeniesienia praw do działki powinien spełnić następujące warunki:
- Złożyć do Zarządu wniosek o przydział działki.
- Ustalić wartość działki z jej użytkownikiem.
- Ustalić w Zarządzie wysokość opłat i pobrać druki umowy przeniesienia, w celu podpisania ich w obecności notariusza.
- Złożyć podpisaną umowę w Zarządzie po rozliczeniu we własnym zakresie spraw finansowych z poprzednim użytkownikiem.
- Złożyć w Zarządzie wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki.
- Dotychczasowy działkowicz użytkujący działkę - składa rezygnację z prawa użytkowania działki. (może wskazać następcę).
Gdy działka jest w dyspozycji Zarządu przyszły działkowiec powinien:
- Złożyć wniosek o przydział działki.
- Ustalić w Zarządzie wysokość opłaty za działkę. Wycenę sporządza ogrodowa komisja inwentaryzacyjna po przeglądzie działki.
- Wpłacić na rachunek bankowy lub do kasy należną kwotę, a dowód dostarczyć do Zarządu.
Po spełnieniu warunków Zarząd przedstawia propozycję podpisania umowę dzierżawy działkowej z kandydatem na działkowca.
Przydział działki i przyjęcie w poczet członków (po złożeniu deklaracji członkowskiej) następuje w formie uchwały Zarządu Stowarzyszenia (jednocześnie następuje skreślenie z ewidencji dotychczasowego użytkownika działki oraz wykreślenie z rejestru członków Stowarzyszenia).
Małżonek członka Stowarzyszenia na mocy ustawy może ubiegać się o członkostwo zwyczajne i wspólne użytkowanie działki składając deklarację członkowską w dowolnym czasie (z tego tytułu nie wnosi żadnych opłat).
Dopiero po spełnieniu tych wymogów kandydat na działkowicza staje się pełnoprawnym członkiem Stowarzyszenia i decyzją Zarządu otrzymuje w użytkowanie działkę w ogrodzie.
Członkami Stowarzyszenia i użytkownikami jednej działki w ogrodzie mogą być tylko małżonkowie.
Zgodnie z ustawą i statutem Zarząd Stowarzyszenia nie może podpisać umowy dzierżawy działki, zatwierdzić umowę przeniesienia prawa do działki, ani nadać członkostwo w Stowarzyszeniu:
- konkubentom, narzeczonym,
- rodzeństwu,
- rodzicom i dzieciom lub dziadkom z wnukami,
- niepełnoletnim dzieciom,
- innym osobom spokrewnionym i obcym.
Aktualni użytkownicy działek i członkowie stowarzyszenia mogą wskazać następcę w przyszłości, ale ostateczną decyzję przydziału podejmuje Zarząd.